Česká Olešná - Tůmův vrch (Tumaperk)

  

Romantická zřícenina (renesanční věž asi z konce 16. století) v lese za Českou Olešnou. V roce 1860 uhodil do letohrádku blesk, objekt vyhořel, rozpadl se a časem zpustl.
 


Dačice

 

Městská památková zóna, empírový zámek s parkem, muzeum s galerií, památník na 1. vyrobenou kostku cukru na světě.


Janštejn

 

Zřícenina gotického hradu z r. 1315, zaniklého v 15. století za husitských válek. Zachována spodní část věže a části hradebních zdí. Ve vsi je sklárna z r. 1809, zaměřená na výrobu skel osvětlovacích těles. Více.


Javořice

  

Nejvyšší hora Českomoravské vrchoviny (837 m). Pod vrcholem Studánka Páně - dodnes udržovaná studánka, kde se podle tradice shromažďovali evangelíci v době pronásledování k tajným bohoslužbám.


Jindřichův Hradec

 



Městská památková rezervace, hradní a zámecký areál, muzeum s Krýzovými jesličkami, ateliéry tapiserií Teinitzerová. Jindřichohradecký zámek .

Kostelní Vydří



Karmelitánský klášter s poutním kostelem P. Marie Karmelské.
Bor (Krvavý rybník)

18 ha. V okolí rybníka došlo k bitvě mezi Menhartem z Hradce a husity. (Bitvu dnes připomíná žulový památník s kalichem) Podle pověsti byl boj tak nelítostný, že se voda rybníka zbarvila krví padlých. Na západním břehu rybníka se ale nachází rašeliniště, z něhož se uvolňují huminové kyseliny, které mohou zbarvit vodu do červena.


Landštejn



Rozsáhlý strážní hrad z počátku 13. st.

Prohlídka bez průvodce, informační panely o historii a stavebním vývoji hradu.
Landštejn


Počátky

 



Městečko - rodiště básníka Otokara Březiny. Zde začíná turistická Březinova cesta a prochází dále řadou míst spjatých s jeho pobytem (Telč, Nová Říše, Želetava, Jaroměřice nad Rokytnou).

Roštejn


Hrad z 2. čtvrtiny 14. století, přístupný, expozice s historií hradu, nábytek, porcelán, cín, vzácné rostrliny Jihlavských vrchů aj.


Štítné

Rodiště Tomáše ze Štítného (asi 1331 - asi 1401). Stávala zde tvrz, která se naposled uvádí k roku 1564, dnes jen památník.


Telč



Město renesance, zařazené do seznamu památek chráněných UNESCO, veřejnosti přístupný zámek, galerie obrazů Jana Zrzavého.
Náměstí v Telči


Tříhrázný rybník

Zeměpisná zvláštnost. Rozkládá se na vodním předělu mezi Severním a Černým mořem. Při vyšším stavu vody teče jeden potůček z rybníka do Nežárky, tedy do Severního moře, a druhý do Moravské Dyje, tedy do Černého moře.


Úzkorozchodná železnice

 



11.11.1897 byl slavnostně zahájen provoz na železnici s rozchodem kolejí 760 mm. Popisovaným územím prochází trať J. Hradec - Nová Bystřice (úzkokolejka má ještě druhou trať - vedoucí z J. Hradce do Obrataně). Poklidná jízda nabízí neotřelé pohledy na krajinu.Úzkokolejka Úzkokolejka Úzkokolejka

Vysoký kámen



Též Markův kámen (738 m), nejvyšší bod Novobystřické vrchoviny. Pravděpodobně dávné signalizační místo pro ohňová poselství při hrozícím nebezpečí.


Zahrádky

 


Vesnička přitažlivá nejen svou polohou uprostřed přírody, ale také mnoha aktivitami - na prvním místě Výtvarnou dílnou. Dospělí i děti zde najdou širokou nabídku kurzů řemesel, ručních prací atd.


Žirovnice



Městečko na stejnojmenné říčce. Zámek se stálou perleťářskou a knoflíkářskou expozicí, muzejní sbírky zaměřené na regionální dějiny a obrazová galerie.


Studená a Mrákotín

 

 


V zimním období zde najdou příznivci sjezdového lyžování upravené svahy a lyžařské vleky.

Lyžařský vlek Mrákotín

Provozní doba:
  • v pracovní dny 15 - 20 hod, o víkendu 9 - 20 hod
Sjezdovka:
  • dlouhá 350 m, převýšení 55 m
  • umělé osvětlení
  • příkřejší středně obtížná trať
Kapacita: 400 osob za hodinu na 2 kotvových vlecích

Parkoviště přímo u sjezdovky, chata s občerstvením


Kontakt

Osadní výbor- knihovna
Česká Olešná 378 53

Oblíbené odkazy

OSADNÍ VÝBOR

Složení zastupitelů OV Č.Olešná

Činnost osadního výboru

Zápisy ze zasedání osadního výboru

Fotokronika 

Knihovna + akce 

Firmy v obci

Vše o vodě  v obci

Strmilovské noviny

 Aktuální kurzy a počasí

 Odkazy na jiné stránky

 Plánovací kalendář

Sběrný dvůr

TOPlist